Tirsdag den 28 februar 2017 / kl 19 00 / entre 25 kroner
Folkekøkken
TODAY'S MENU: Lentil pattie burgers

Buy your ticket here!

WE ARE SELLING THE TICKETS ONLINE INSTEAD OF IN THE BAR. SO YOU CAN ONLY BUY YOUR FOOD TICKET AT THE LINK ABOVE A WEEK IN ADVANCE.

BRING YOUR TICKET OR TELEPHONE WITH THE TICKET ON TO THE BAR ON THE DAY.

IF YOU HAVEN'T GOT A PRINTER OR A SMARTPHONE THEN JUST TELL US YOUR "ORDRENUMMER"

Hver tirsdag arbejder en flok frivillige og hårdt prøvede aktivister på at lave vegansk folkekøkken på 1000Fryd.

Vegansk betyder, at der ikke er brugt animalske ingredienser i madlavningen, hverken kød eller mælkeprodukter. 1000Fryds folkekøkken er vegansk fordi vi ønsker at skabe et alternativ og vise, at man sagtens kan lave lækkert og næringsrigt mad uden flødesovs og hakkebøffer...

Produktionen af animalske produkter er meget bekostelig, energikrævende og langt fra bæredygtigt. Samtidig lever (og dør) dyrene i landbruget under uacceptable vilkår, hvor fødevareindustrien reducerer levende væsener til objekter og fødevarer.

1000Fryds folkekøkken viser, at vegansk mad ikke bare er bæredygtigt og humant, men også lækkert, sundt og fuld af smag!

WWW.VEGAN.ORG

WWW.ANIMA.DK



kalender
24/3Bonfire Nights (UK)
Keine Fear For Flanger (Odense)

25/3Halshug (KBH)
Smertegrænsens toldere (Aarhus)
Slægt (KBH)
kollapse (lokal)

26/3Sunday Movie Matinee:
Pom Poko

26/3MaidaVale (SWE)
Queen Acid (lokal)

28/3Folkekøkken
28/3Tim Loud (UK)
Billy Liar (SCT)
Stöj Snak (lokal)

29/3Documentary Evening:
Breaking the Spell

30/3Meeting/workshop for new activists
30/3ARTSY Thursday:
The Tribe

31/3The Mutants (FIN)
Batolit (lokal)
DJ Steffan (lokal)

31/3Queer Fridays
1/4Keis Khatib (KBH)
Mikkel Senior (lokal)
Sanganee (lok)

4/4Folkekøkken
4/4Jeremy Young (USA)
Shinya Sugimoto (JAP)
Western Skies Motel (DK)

6/4Ping-Pong Torsdag
7/4Psycho Brahe (Thy)
Speed Wanker (Skive)
Möwe (lokal)

8/4CLUB: Groovebox 25 w/ Niles Cooper
11/4Folkekøkken
11/4Sonia Badet (NO)
13/4Uniform (USA)
Kold front (KBH)
Martin Pale (KBH/lokal)

14/4Spectres (UK)
The Love Coffin (KBH)
Myxil (lokal)

15/4Groovebox pres.
Funk D'Void (UK)

21/4Bisse (KBH)
+ support

22/4Ottone Pesante (ITA)
Feuerkat (lokal)

28/4David Rovics (USA)
Sigurvin Sigurdsson (lokal)

29/4Darling Don't Dance (KBH)
Roxy Jules (ex-lokal)

5/5kollapse release show
kollapse (lokal)
Heathe (lokal/KBH)
au2pilot (lokal)
John LG. (lokal)

6/5The Cosmic Dead (SCO)
ADAMA (SWE)

11/5Sunken (Aarhus)
Broder (Aarhus)
+ TBA

13/5Maid of Ace (UK)
Rome is Not A Town (SWE)

20/5Stig Møller Trio (KBH)
feat.
Stig Møller, Peter Ingemann & Hans Fagt
Urban Folk (lokal)
+ support

26/5CLUB Rebel Roots
27/5Night Viper (SE)
Demon Head (KBH)
Holy Dragon (lokal)

16/6CLUB Rebel Roots
29/6***SUMMER SHOW***
Comeback Kid (CA)
Lifesick (DK)
City Keys (SWE/SCO/PL)

12/81000Fryd Folk Festival