February

March

April

May

December


Arkiv

> Post 2001
1987-98

Saturday den 19 May 2018 / kl 20 00 / entre 50 kroner
Elysia Crampton:
'Red Clouds' feat. Why Be (US)

Facebook event: Tryk her!

Elysia Crampton forener myriader af forskelligt output på ‘Red Clouds’, hendes nye audiovisuelle projekt der præsenteres i samarbejde med Why Be.

Program:

Sall Lam Toro:

‘Body Corporeal Manifesto’ [perform]

Why Be [dj set]

Elysia Crampton: ‘Red Clouds’ ft. Why Be [live]

Grammar of Movement [dj set]

Entré: 50 kr. [gratis inden 23:00]

ELYSIA CRAMPTON

ELYSIA CRAMPTON identificerer sig som transperson, queer og Aymara – et af Andesbjergenes oprindelige folk. Fra det ståsted giver hun en lydlig form til Aymara-folkets modstandskamp og til en radikal queer-politisk dagsorden.

Ulige elementer flyder sammen, og dekonstrueret R&B, metal og dystre lydcollager blandes med Andes-regionens traditionelle rytmer som huayño og kullawada.

Elysia Cramptons forrige album ‘Demon City’ blev kaldt et mesterværk af Rolling Stone og var et af Pitchforks 20 bedste eksperimentelle albums fra 2016.

Hendes nye selvbetitlede album udkom i april på Break World Records.

SALL LAM TORO

aktivist og performancekunstner

The Invible Refuge(e): A Participatory Performance from Patricia Salla on Vimeo.

WHY BE

[Halcyon Veil], dj og producer

GRAMMAR OF MOVEMENT

[Lobster Theremin], dj og producer

Aftenen præsenteres af Bait og 1000Fryd.



February

19:

Art Room:
Thu Trang Eva Ha

19:

Soup kitchen

19:

Documentary Evening:
Anvil: The Story of Anvil

20:

Vinylbyttebørs #4

21:

Yung (DK)
Modest (DK)

22:

LINES #5

23:

Strawberry Slaughterhouse (DK)
Big Mess (DK)
The Florines (local)

24:

Sunday Movie:
Viva Riva!

26:

Soup kitchen

26:

Art/ Drawing Workshop

26:

Documentary Evening:
The Coca-Cola Case

27:

Yoga at 1000Fryd #6

28:

Demon Head (DK)
Ultra Silvam (SWE)
Holy Dragon (local)

March

1:

YDMYG (NO/DK)
Spurv (local)

2:

YODOK III (SWE/USA)

5:

Soup kitchen

5:

Art/ Drawing Workshop

7:

Spidergawd (NO)
Ivory Park (local)

8:

Sumac (USA/CAN)
Baptists (CAN)
Nordra (USA)

12:

Yoga at 1000Fryd #7

12:

Soup kitchen

13:

Art Room:
You're the one I fear

13:

Open Mic #7

14:

Ping-Pong #67

16:

Art Room:
YTConcerto

19:

Soup kitchen

19:

Art/ Drawing Workshop

20:

Vinylbyttebørs #5

26:

Yoga at 1000Fryd #8

26:

Soup kitchen

27:

Art Room:
disConnect

30:

ibens (DK)
Range of New (local)

April

4:

Jungle Bodega

5:

PJ Bonneman (DK)
Baby Jesus (SWE)
CHAVS (local)

6:

Myteri (SWE)
Disease (MKD)
Angza (MKD)

7:

The Ocean (DE)
Årabrot Speciale (NO)
Sáver (NO)
Herod (NO)

9:

The Queers (USA)
Columbian Neckties (local)

10:

Bosse De Nage (USA)
Secret Sects (USA)

17:

Imperial Triumphant (USA)
Mord'a'Stigmata (PL)
Mill (local)

18:

Morild (DK)
Avast (NO)
+ TBA

24:

Art Room:
Postkort fra Tomhedens Parade

28:

Enisum (ITA)
Drawn Into Descent (BEL)

May

2:

A Vulture Wake (USA)
Out of Bounds (local)

3:

Powersolo (DK)
Stöj Snak (local)

15:

Jirm (SWE)
+ support

December

31:

Årskort/Season pass 2019!


Arkiv

> Post 2001
1987-98