February

March

April

May

December


Arkiv

> Post 2001
1987-98

Friday den 16 November 2018 / kl 20 00 / entre 60 kroner
Alkymist (DK)
+ support

Forsalgsbillet: Tryk her!
Facebook event: Tryk her!

ALKYMIST

En dragende, metallisk blanding, hvor de faktisk slipper afsted med, at skabe en form for guld. Sort guld.

Urovækkende, hjemsøgt, arrigt, afventende, udfarende og sort.

Alkymist er mikstur-metal der ikke frembringer mange tydelige svar, når man indtager den. Du sættes i nogle stemninger og sindstilstande og så er det ellers bare med, at lade sig rive med, gå på opdagelse og se hvor man ender.

Alkymist er dannet i 2016 af guitarist Stefan Krey (Gas Giant) og bassist Kaspar Luke (Düreforsøg) og fuldendte line-uppet året efter med trommeslager Philip Kjær Morthorst (The Ritual) og den tidligere Detest forsanger Peter Bjørneg.

...................



February

19:

Art Room:
Thu Trang Eva Ha

19:

Soup kitchen

19:

Documentary Evening:
Anvil: The Story of Anvil

20:

Vinylbyttebørs #4

21:

Yung (DK)
Modest (DK)

22:

LINES #5

23:

Strawberry Slaughterhouse (DK)
Big Mess (DK)
The Florines (local)

24:

Sunday Movie:
Viva Riva!

26:

Soup kitchen

26:

Art/ Drawing Workshop

26:

Documentary Evening:
The Coca-Cola Case

27:

Yoga at 1000Fryd #6

28:

Demon Head (DK)
Ultra Silvam (SWE)
Holy Dragon (local)

March

1:

YDMYG (NO/DK)
Spurv (local)

2:

YODOK III (SWE/USA)

5:

Soup kitchen

5:

Art/ Drawing Workshop

7:

Spidergawd (NO)
Ivory Park (local)

8:

Sumac (USA/CAN)
Baptists (CAN)
Nordra (USA)

12:

Yoga at 1000Fryd #7

12:

Soup kitchen

13:

Art Room:
You're the one I fear

13:

Open Mic #7

14:

Ping-Pong #67

16:

Art Room:
YTConcerto

19:

Soup kitchen

19:

Art/ Drawing Workshop

20:

Vinylbyttebørs #5

26:

Yoga at 1000Fryd #8

26:

Soup kitchen

27:

Art Room:
disConnect

30:

ibens (DK)
Range of New (local)

April

4:

Jungle Bodega

5:

PJ Bonneman (DK)
Baby Jesus (SWE)
CHAVS (local)

6:

Myteri (SWE)
Disease (MKD)
Angza (MKD)

7:

The Ocean (DE)
Årabrot Speciale (NO)
Sáver (NO)
Herod (NO)

9:

The Queers (USA)
Columbian Neckties (local)

10:

Bosse De Nage (USA)
Secret Sects (USA)

17:

Imperial Triumphant (USA)
Mord'a'Stigmata (PL)
Mill (local)

18:

Morild (DK)
Avast (NO)
+ TBA

24:

Art Room:
Postkort fra Tomhedens Parade

28:

Enisum (ITA)
Drawn Into Descent (BEL)

May

2:

A Vulture Wake (USA)
Out of Bounds (local)

3:

Powersolo (DK)
Stöj Snak (local)

15:

Jirm (SWE)
+ support

December

31:

Årskort/Season pass 2019!


Arkiv

> Post 2001
1987-98