caféen

Vores café er som alt andet på 1000FRYD drevet af frivillige aktivister og har åben tirsdag til lørdag. I caféen finder du diverse blade og aviser, gratis bordfodbold, dart, brætspil, bæredygtig Zapatista-kaffe fra Chiapas, Mexico, udvalgt organisk the, økologiske og biodynamiske Antonvand, de gode øl og masser af sprut.

Happy Hour/Raffle time: slå med 5 terninger og øjnene bestemer prisen på en halv fadøl: Hver dag mellem 16.00 - 17.30 og 22.00 - 23.00 (sidste time er aflyst når der er koncerter).

Tirsdag til torsdag er der Thor-øl og Øko-Thy til 16 kr.

Når vi afholder koncerter vil der altid være gratis entré fra kl. 24. Ofte er det før.

Der er gratis indgang for handikapassistenter, hvis assistenten kan fremvise gyldig legimitation.

Klik her for at se billeder fra 1000FRYDs cafe.

Åbningstider
tirsdag - onsdag: 14.00-24.00
torsdag - lørdag: 14.00-02.00

kalender
24/3Bonfire Nights (UK)
Keine Fear For Flanger (Odense)

25/3Halshug (KBH)
Smertegrænsens toldere (Aarhus)
Slægt (KBH)
kollapse (lokal)

26/3Sunday Movie Matinee:
Pom Poko

26/3MaidaVale (SWE)
Queen Acid (lokal)

28/3Folkekøkken
28/3Tim Loud (UK)
Billy Liar (SCT)
Stöj Snak (lokal)

29/3Documentary Evening:
Breaking the Spell

30/3Meeting/workshop for new activists
30/3ARTSY Thursday:
The Tribe

31/3The Mutants (FIN)
Batolit (lokal)
DJ Steffan (lokal)

31/3Queer Fridays
1/4Keis Khatib (KBH)
Mikkel Senior (lokal)
Sanganee (lok)

4/4Folkekøkken
4/4Jeremy Young (USA)
Shinya Sugimoto (JAP)
Western Skies Motel (DK)

6/4Ping-Pong Torsdag
7/4Psycho Brahe (Thy)
Speed Wanker (Skive)
Möwe (lokal)

8/4CLUB: Groovebox 25 w/ Niles Cooper
11/4Folkekøkken
11/4Sonia Badet (NO)
13/4Uniform (USA)
Kold front (KBH)
Martin Pale (KBH/lokal)

14/4Spectres (UK)
The Love Coffin (KBH)
Myxil (lokal)

15/4Groovebox pres.
Funk D'Void (UK)

21/4Bisse (KBH)
+ support

22/4Ottone Pesante (ITA)
Feuerkat (lokal)

28/4David Rovics (USA)
Sigurvin Sigurdsson (lokal)

29/4Darling Don't Dance (KBH)
Roxy Jules (ex-lokal)

5/5kollapse release show
kollapse (lokal)
Heathe (lokal/KBH)
au2pilot (lokal)
John LG. (lokal)

6/5The Cosmic Dead (SCO)
ADAMA (SWE)

11/5Sunken (Aarhus)
Broder (Aarhus)
+ TBA

13/5Maid of Ace (UK)
Rome is Not A Town (SWE)

20/5Stig Møller Trio (KBH)
feat.
Stig Møller, Peter Ingemann & Hans Fagt
Urban Folk (lokal)
+ support

26/5CLUB Rebel Roots
27/5Night Viper (SE)
Demon Head (KBH)
Holy Dragon (lokal)

16/6CLUB Rebel Roots
29/6***SUMMER SHOW***
Comeback Kid (CA)
Lifesick (DK)
City Keys (SWE/SCO/PL)

12/81000Fryd Folk Festival